Prezes PTR
prof. dr hab. n. med. Marek Brzosko


Strona główna » Aktualności » I Krajowa Konferencja Diagnostyki Obrazowej Chorób Reumatycznych i Monitorowania Leczenia Biologicznego

I Krajowa Konferencja Diagnostyki Obrazowej Chorób Reumatycznych i Monitorowania Leczenia Biologicznego

Oddział Kujawsko-Pomorski

Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego

 

W dniach 13-14 kwietnia bieżącego roku w Toruniu odbyła się I Krajowa Konferencja Diagnostyki Obrazowej Chorób Reumatycznych i Monitorowania Leczenia Biologicznego. Temat oraz miejsce konferencji nie były przypadkowe. Zarówno Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego – dr hab. n. med. Sławomir Jeka, prof. UMK, Kierownik Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Szpitala Uniwersyteckiego Nr 2 im. Dr Jana Biziela w Bydgoszczy - jeden z pionierów i propagatorów diagnostyki obrazowej we współczesnej reumatologii w Polsce, jak i Prezes Zarządu Via Medica organizującej konferencję - dr n. med. Janusz Popaszkiewicz, spory okres życia osobistego i zawodowego spędzili w Toruniu. Wydarzenie zostało objęte patronatem Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, Sekcji Badań Obrazowych PTR, a Przewodniczącymi Komitetu Naukowego byli: prof. dr hab. n. med. Marek Brzosko – konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii oraz Prezes Zarządu Głównego PTR oraz prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Samborski – Prezes-Elekt Zarządu Głównego PTR. Patronat Rektorów Uczelni Medycznych objęły władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na czele z JM Rektorem UMK prof. dr hab. Andrzejem Tretynem oraz Prorektor ds. Collegium Medicum prof. dr hab. Grażyną Odrowąż-Sypniewską. Honorowy patronat nad konferencją objął Prezydent Miasta Torunia Pan Michał Zaleski.
Obrady kongresu toczyły się w Centrum Kulturalnym Jordanki zlokalizowanym w samym centrum Torunia, w sąsiedztwie Starego Miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budynek, którego wyjątkowa bryła i nowoczesne rozwiązania z zakresu akustyki i kształtowania powierzchni widowni, w 2010 roku został wybrany najlepszym projektem kulturalnym przyszłości na Światowym Festiwalu Architektury (WAF) w Barcelonie.
I Krajowa Konferencja Diagnostyki Obrazowej Chorób Reumatycznych i Monitorowania Leczenia Biologicznego była zarazem pierwszym zjazdem reumatologów w Toruniu. Atrakcyjna lokalizacja i piękna pogoda nie wpłynęły jednak negatywnie na frekwencję uczestników kongresu. Program zjazdu, chociaż bardzo rozbudowany, okazał się niezwykle atrakcyjny dla uczestników. Poszczególne sesje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, czego dowodem były ożywione dyskusje pomiędzy wykładami oraz w kuluarach. Tematy sesji dotyczyły wszystkich istotnych technik obrazowania wykorzystywanych na co dzień w pracy reumatologa, a więc klasycznej radiologii (RTG/TK), Rezonansu Magnetycznego, Ultrasonografii i Kapilaroskopii. Omawiano ich rolę i miejsce w diagnostyce i monitorowaniu leczenia najczęstszych chorób reumatycznych.

Wykładowcami byli eksperci krajowi i zagraniczni, reumatolodzy i radiolodzy, wśród których istotną grupę stanowili członkowie Sekcji Badań Obrazowych PTR. Prezentacje zawierały nie tylko zagadnienia teoretyczne, ale w znacznym stopniu poświęcone były umiejętnościom praktycznym. Myślą przewodnią organizatorów było bowiem stworzenie konferencji, która stałaby się platformą wymiany zarówno teorii jak i praktyki klinicznej. Wiedzę i umiejętności praktyczne uczestnicy zjazdu mieliby wykorzystać w swej codziennej pracy.
Kongres został wzbogacony o odbywające się dzień wcześniej praktyczne warsztaty z zakresu ultrasonografii, rezonansu magnetycznego oraz kapilaroskopii. Zajęcia na terenie Szpitala Uniwersyteckiego Nr 2 im. Dr Jana Biziela w Bydgoszczy zorganizowała Klinika Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej wraz z Zarządem Głównym PTR dzięki przychylności i wsparciu Zarządu Szpitala na czele z Panią Dyrektor - dr n. med. Wandą Korzycką – Wilińską. Ćwiczenia poprowadzili członkowie Sekcji Badań Obrazowych, a uczestnikom zajęć mieli zapewniony transport między Toruniem a Bydgoszczą oraz zakwaterowanie.
Warsztaty to kolejny dowód na praktyczny wydźwięk kongresu, który zdaniem wielu uczestników wypełnił dotychczasową lukę w kalendarium konferencji reumatologicznych w Polsce. Uczestnicy podsumowujący na gorąco dwudniowe obrady pozytywnie ocenili bogaty i interesujący program konferencji, zwracali uwagę na wysoki poziom merytoryczny poszczególnych wykładów, które zawierały przede wszystkim dużo przypadków diagnostycznych i przykładów badań obrazowych, a także informacji praktycznych niezwykle przydatnych w pracy reumatologa.
I Krajowa Konferencja Diagnostyki Obrazowej Chorób Reumatycznych i Monitorowania Leczenia Biologicznego zgromadziła ponad 230 uczestników z całej Polski, którzy obiecali zostać ambasadorami tego wydarzenia, tak, aby kolejna edycja zaplanowana na 2020 rok, zgromadziła w Toruniu jeszcze większą rzeszę polskich reumatologów.


Rafał Wojciechowski

Przewodniczący Oddziału Kujawsko-Pomorskiego
Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego